trochę o receptach elektronicznych….

Od jakiegoś czasu w większości przychodni można dostać tzw. receptę elektroniczną. Z  pozoru niewiele się zmienia: dostajemy od lekarza kartkę takiego samego formatu co recepta z lekami oraz ordynacją leków, ale…funkcjonalność recepty elektronicznej jest o wiele większa:

Po pierwsze, jeśli nie wykupimy wszystkich leków, to nie wykupione leki nam nie przepadają, tylko czekają na chwilę kiedy zdecydujemy się je wykupić. Recepta elektroniczna jest ważna 360 dni. Można wypisać na niej jednorazowo ilość leków na 6-cio miesięczną kurację. Można również wystawić od razu recepty elektroniczne na 12-miesięczny okres leczenia, ale w takim przypadku w każdym miesiącu będziemy mogli odebrać ilość leków konieczną do miesięcznej kuracji.

Po drugie, aby wykupić receptę elektroniczną wystarczy kod, który umieszczony jest w górnym prawym rogu recepty elektronicznej otrzymanej od lekarza oraz numer pesel osoby, na którą jest wypisana recepta, więc nie grozi nam zgubienie recepty. W razie zagubienia kodu można go ponownie uzyskać w placówce, w której była wystawiona recepta elektroniczna.

Po trzecie i chyba najważniejsze: jeśli posiadamy Internetowe konto pacjenta, to możemy natychmiast otrzymać powiadomienie smsem lub mailem o wystawionej recepcie i bez wizyty u lekarza udać się do apteki, zrealizować receptę. Na tym koncie widnieją wszystkie leki, jakie zostały nam przepisane dotychczas. Należy pamiętać, że telefoniczne zlecenia na powtórzenie leków są realizowane w przypadku leków stosowanych przez pacjenta przewlekle i były mu już wcześniej wypisywane w naszej przychodni.

Jak założyć internetowe konto pacjenta:

Należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się profilem zaufanym (e-puap) do konta. W takim koncie możemy dodać inną osobę jako pełnomocnika i wtedy ona będzie otrzymywać recepty z tego konta. Ważne jest to kiedy mamy pod opieką osoby starsze i realizujemy im recepty, wtedy z chwilą wystawienia recepty przez lekarza otrzymamy kod recepty smsem i możemy ją zrealizować w aptece bez konieczności przychodzenia do przychodni. Warto więc założyć osobom starszym takie konto, wtedy nie będą musiały chodzić do przychodni po leki, a jedynie zgłosić zapotrzebowania na leki telefonicznie, a kod przyjdzie na telefon podany do kontaktu na internetowym koncie pacjenta.